Matematik Korkusunun Yenmenin İlk Adımları

Matematik Korkusunu Yenmenin İlk Adımlarını
Birlikte Atmaya Var mısınız?

PEKİ YA NASIL OLACAK?

Bu dersin insanda yarattığı gerginliği ve korkuyu hissetmeyeniniz neredeyse yok denecek kadar azdır. – Hatta matematik sınavında heyecanlanıyorum..

– Soruya nereden başlayacağımı bilemiyorum..

– Ne kadar çalışırsam çalışayım başarılı olamıyorum…

– Tahtaya kalkıp matematik sorusu cevaplamak benim için bir kabus,
gibi cümlelerin ve nicelerinin içinizden geçtiğini duyar gibi oluyorum.

Doğrusu sorunlara yaklaşım tarzınız ve çözüme bakış açınızın matematik bilmeyle veya onunla vakit geçirmekle ilgili olduğunu hiç duydunuz mu?

Sorunumuza bir çözüm üretebilmek için önce sorunun nereden kaynaklandığını ve elimizdeki verileri değerlendirmeliyiz.

Burada elbette her öğrenci özel olarak değerlendirilmeli fakat çoğu öğrencinin çekincesi olan Matematik dersinden korkmanın temelleri birkaç başlık altında toplandığını görmekteyiz.

İlk olarak matematiği algılama şeklimiz; “zor geliyor, sıkılıyorum, yapamıyorum” gibi olumsuz düşüncelerdir.. Bu önyargılarla Matematiğe bir şans vermeyerek kafamızda kestirip atıyoruz.

Hayatta her yaptığımız işe olan çabamız inancımızdan gelir. Beyin bedeninizi bu şekilde yönetir. Yapmaya programladığınızda beyninizi altından kalkamayacağınız şey yoktur.

İkinci olarak alınan kötü notlar,herkesin matematik zor demesi, geçmişte öğretmenle yeterli iletişim ve sevgi bağı kurulamamış oluşu, kötü anılar..

Üçüncü ve son olarak matematik çalışırken yapılan yanlışlar ve alışkanlıklarımız..

Bunlar nedir; Matematik’e olumlu bakış açısı geliştirmede gözden kaçırmamamız gereken bir konuda  okuduğumuzu anlama ve not tutmanın önemi.

Bu bağlamda korkumuzu yok etmek adına neler yapmalıyız? Öncelikle sizin korkunuzun asıl kaynağı nedir bunu  tespit edin gelin birlikte yapalım bunu. Olumsuz iç sesinizi birlikte susturalım. İyi iletişim kurabildiğiniz bir öğretmen seçimi yaptıktan sonra çalışmalarınızı hedeflerinizi küçük parçalara ayırarak ilk adımları atabilirsiniz.

Bir problemi çözmenin ilk basamağı onu anlamaktır. Algılarınızı açmak matematik sorularını daha iyi anlayabilmek için okuma aktivitelerinizi arttırın. Asla vazgeçmeyin. Beyninize olumlu seslenmelerde bulunun ve en önemlisi not tutmayı, kalem oynatmayı zor bir iş olarak görmeyin. Çünkü bazen küçük adımlarla ilerlerken bir bakmışsınız çözüme ulaşmışsınız.

Matematiğe pozitif bakış açımızın arttığı günlere..

Sevgiyle,

Pınar Aykurt, Matematik Öğretmeni

Kodlama Dersi Neden Önemli?

Kodlama Dersi Neden Önemli?

Dünya’da Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen diğer adıyla 4. sanayi devriminin gerçekleştiği bugünlerde ülkeler eğitim programlarına STEM çalışmalarını entegre etmektedirler. Science (Fen), Techonology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathema

Devamı
Kendiniz İçin En Uygun Psikoterapisti Nasıl Seçersiniz?

Kendiniz İçin En Uygun Psikoterapisti Nasıl Seçersiniz?

Güvenebileceğiniz ve birlikte çalışabileceğiniz psikoterapisti bulabilmek oldukça önem taşımaktadır. Psikoterapi ya da diğer bir ifadeyle psikolojik danışmanlık danışan ve danışman arasında yürütülen profesyonel bir ilişki sürecidir. Bu nedenle kimi

Devamı
Öğretmen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Öğretmen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Türkiye’de eğitim sistemi zaman zaman değişiklik gösteren bir hal almıştır. Milli Eğitim bakanlığı 2005 yılında yapılandırmacı yaklaşımı temele alan öğrenci merkezli ve öğretmenin rehber olduğu sisteme geçiş sağlanmıştır.

Devamı