Kodlama Dersi Neden Önemli?

Dünya’da Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen diğer adıyla 4. sanayi devriminin gerçekleştiği bugünlerde ülkeler eğitim programlarına STEM çalışmalarını entegre etmektedirler. Science (Fen), Techonology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) terimlerinin baş harflerinden oluşan STEM eğitimi ABD’de 2012 yılından itibaren uygulanmakta ve de Barack Obama’nın desteği ile bu alanda öğretmen eğitimleri verilmektedir.

STEM AMACI NEDİR?

Tek yönlü olarak teorik bilginin öğrencilere aktarılmasından ziyade uygulamalı eğitimi esasalan STEM programı; öğrencilerin fen, matematik, teknoloji ve mühendislik alanındaki bilgilerinden yola çıkarak proje hazırlamalarını ve bunu üretime geçirmelerini sağlamaktadır.

STEM programı içerisinde yer alan teknoloji teriminin içeriğini ele aldığımızda burada kodlama dersinin önemi ön plana çıkmaktadır. Kodlama dersinin temel amacı öğrencilerin sadece bilgisayar mühendisi ya da yazılımcı olmalarını teşvik etmek değildir. Burada asıl önemli olan nokta öğrencilerin bir bilgisayarın nasıl çalıştığının temel mantığını anlamasıdır. Bilgisayarların çalışma mantığını yani algoritmik düşünmeyi ve programlamayı öğrenen öğrenciler; problem çözme,yaratıcı, analitik ve sistematik düşünme becerilerini geliştirir.

Üç boyutlu yazıcı, yapay zeka ve insansı robotlar gibi gelişmelerin yaşandığı günümüz dünyasındaki teknoloji çok hızlı ilerlemektedir. Buna örnek vermek gerekirse; Facebook şirketinin oluşturduğu iki yapay zekanın sohbeti esnasında kendi arasında oluşturduğu dili çözemeyen yetkililer yapay zeka robotlarının fişini çekmek zorunda kalmıştır.

Teknoloji sadece ilerlemekle kalmayıp ülkelerin ekonomik olarak büyümesini sağlamaktadır. Bundan dolayı bu alanda yetiştirilen nitelikli insan gücüne ihtiyaç artmakta ve bu yönde yatırımlar yapılmaktadır.

2013 yılında Ali ve Hadi Partovi isimli kişilerin öncülüğünde kurulan, tanıtımında Bill Gates, Mark Zuckerberg, JackDorsey gibi tanınmış kişilerin bulunduğu, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Code.org, “HourofCode (Kodlama Saati)” etkinliği ile şu anda 180 ülkeye ve 100 milyon üzerinde öğrenciye ulaşmış küresel bir harekettir. Code.org ve gerçekleştirdiği “Hour of Code” etkinliğine Microsoft, Google, Apple, Facebook, Amazon vb. dev şirketler destek vermektedir.

Code.org genç yaşta kod okuryazarlığını aşılamak amacıyla başlatılanbir projedir. Heryıl aralık ayının ikinci haftasında gerçekleşen “Hour of Code” etkinliği isebilgisayar bilimine bir saatlik giriş demektir. Bu etkinlikteki temel amaç anaokulu çağından itibaren her yaştan öğrencinin Code.org üzerinde bulunan eğlenceli uygulamalarla kodlamanın sırrını çözmesidir.

Code.org kuruluşununyanısıra öğrencilerin yaş seviyelerine uygun olarak Scratch, Kodable, Tynker, Kodu, Alice, Lightbot vb.kimi ücretli kimi ücretsiz sosyal uygulama platformları da bulunmaktadır.

Ülkemizde ise birçok özel okulda anaokulu seviyesinden itibaren kodlama dersi öğretim müfredatında yer almaktadır. MEB’e baktığımızda durumun biraz daha farklı olduğu gözükmektedir. Ortaokul seviyesinden itibaren başlatılan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi 5 ve 6. sınıflar için haftada iki saat zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda ise seçmeli ders olarak yer almaktadır. Fakat bu dersler teorik bilgiden ibaret olup sosyal uygulama platformlarının kullanılması sadece önerilmektedir.

MEB ve YEĞİTEK bu alandaki ihtiyaca yönelik olarak sosyal platform uygulamalarının öğretilmesi ve kodlama dersinin en temelden başlaması için çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca bu kapsamda eğitim veren kurum ve kuruluşlar ön plana çıkmakta olup; öğrenciler bireysel olarak buralardan aldıkları eğitimler ile kendilerini geliştirmektedirler.

Ali KOL
Sınıf Öğretmeni

Kodlama Dersi Neden Önemli?

Kodlama Dersi Neden Önemli?

Dünya’da Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen diğer adıyla 4. sanayi devriminin gerçekleştiği bugünlerde ülkeler eğitim programlarına STEM çalışmalarını entegre etmektedirler. Science (Fen), Techonology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathema

Devamı
Kendiniz İçin En Uygun Psikoterapisti Nasıl Seçersiniz?

Kendiniz İçin En Uygun Psikoterapisti Nasıl Seçersiniz?

Güvenebileceğiniz ve birlikte çalışabileceğiniz psikoterapisti bulabilmek oldukça önem taşımaktadır. Psikoterapi ya da diğer bir ifadeyle psikolojik danışmanlık danışan ve danışman arasında yürütülen profesyonel bir ilişki sürecidir. Bu nedenle kimi

Devamı
Öğretmen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Öğretmen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Türkiye’de eğitim sistemi zaman zaman değişiklik gösteren bir hal almıştır. Milli Eğitim bakanlığı 2005 yılında yapılandırmacı yaklaşımı temele alan öğrenci merkezli ve öğretmenin rehber olduğu sisteme geçiş sağlanmıştır.

Devamı